La passeggiata…dolce vita na co dzień

Włoskie słowo la passeggiata oznacza niespieszny spacer po najbliższej okolicy. Ludzie we Włoszech udają się na niego wraz z rodziną tuż po kolacji. To bardzo uroczy zwyczaj. Na włoskiej Sardynii gdzie spędziłam wakacje w tym roku życie w  mieście rozpoczynało się po 21….a kończyło koło 3 w nocy.

IMG_8134.JPG

Ten wieczorny, a czasem wręcz nocny spacer ma w sobie coś pięknego- eleganckiego i uroczego. Spacer nie jest czymś oficjalnym, ale każdy stara się ładnie ubrać. Kobiety zakładają sukienki, buty na obcasie, biżuterię. Na ulice wychodzą dosłownie wszyscy i można być pewnym, że spotka się kogoś znajomego czy też sąsiada. To taka codzienna mała radość, uśmiech, dowcip, w tle muzyka z pobliskich restauracji. Ludzie zatrzymują się, rozmawiają, czują większą więź z tymi, z którymi żyją.

IMG_8196.JPG

Taki spacer donikąd to cudowny sposób na relaks, taka realizacja włoskiego dolce far niente (słodkiego próżnowania). Ten spacer łączy starszych i młodszych, łączy pokolenia, ludzi biedniejszych i bogatszych. To coś co istnieje ponad podziałami.

IMG_8143.JPG

IMG_8197

Na koniec z okazji 60 urodzin włoskiego Fiata 500 zostawiam z Was z piękną reklamą (rzadko się takie spotyka) i piękną muzyką w jej tle.

 

 

2 myśli w temacie “La passeggiata…dolce vita na co dzień

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s