Korsyka-francuska piękność

IMG_8047.JPG

Korsyka to wyspa pełna wyjątkowych pejzaży i niezwykłych krajobrazów. Dziś zapraszam Was do Bonifacio – pod względem piękna dla mnie to stolica Korsyki.

Nam Polakom Korsyka kojarzy się głównie z Napoleonem. Jeśli jednak zapytać Korsykanina o bohatera narodowego to na pewno nie wymieni Napoleona.

Napoleon co ciekawe wywodził się z włoskiej rodziny Bonapartów, Włosi po dziś dzień nie darzą zresztą Napoleona zbyt wielką sympatią, przyczynił się on bowiem do tego, że wiele włoskich dzieł sztuki zostało wywiezionych do Francji (w tym słynna Mona Lisa do Paryża). Krąży nawet taka słynna anegdota, że gdy Napoleon tańczył z pewną włoską damą zapytał ją –czy wszystkie kobiety we Włoszech są takie piękne? Ona chcąc dać mu przysłowiowego prztyczka w nos odpowiedziała przewrotnie – buona parte (co znaczy większa część).

Korsykanie też nie darzą sympatią Napoleona-raz, że dla Korsyki – swojej ojczyzny nie wiele zrobił…czym była taka wysepka wobec planów podboju całego świata, a dwa Napoleon dążył do całkowitej integracji Korsyki z Francją, podczas gdy Korsyka bardzo chciała zachować swoją niepodległość.

IMG_7958.JPG

Jaka jest Korsyka?

To wyspa tysiąca krajobrazów. Jest czwartą co wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym zaraz po Sycylii, Sardynii i Cyprze. To wsypa gdzie odnajdą się i miłośnicy pięknych plaż i fani górskich wypraw- znajduje się tam uważany za jeden z najtrudniejszych europejskich szlaków G20. Ci którzy uwielbiają historię i architekturę też znajdą tu coś dla siebie-romańskie kaplice, barokowe kościoły i cudowne, niewielkie zabytkowe miasteczka. Większa część wybrzeża jest granitowa (różowo-pomarańczowa), ale w okolicy Bonfacio piętrzą się wapienne klify. Samo miasteczko jest położone 70 metrów nad taflą wody (!). Zimą w górach pojawia się śnieg, ale lato jest dość upalne  28-38 stopni (ja trafiłam na 40 stopni) i bez opadów. Nie zawsze można też popływać i wpłynąć do grot czy zatoczek niedaleko miasta- wiejący tutaj okresowo mistral może mieć nawet siłę orkanu. Na całe szczęście podczas mojej wizyty wiał ciepły i delikatny wiatr sirocco i udało się sfotografować piękne skaliste klify.

IMG_7993

IMG_7948

IMG_7962

IMG_8042

IMG_7941

IMG_8063

IMG_8051

IMG_8047IMG_8101

IMG_7952

Językiem urzędowym na Korsyce oczywiście jest francuski, w niektórych regionach można też porozumieć się po włosku, niewiele osób zna angielski. Mieszkańcy wiosek i miasteczek używają języka korsykańskiego. Korsykański pod wieloma względami przypomina co ciekawe język włoski.

IMG_8089.JPG

Korsyka to też wyspa tysiąca smaków – tak jak na Malcie nie skosztowałam pyszności, bo kuchnia maltańska ma wiele elementów brytyjskich, a jedzenie jest zwyczajnie rozgotowane, tak Korsyka to raj dla smakoszy. Będąc na Korsyce polecam skosztować piwo warzone z dodatkiem mączki kasztanowej-piwo Pietra. Znajdziemy tu też dżemy kasztanowe, a nawet wędliny ze zwierząt karmionych kasztanami. Polecam też pyszne sery, miody i wina.

I ta cudowna atmosfera na ulicach – francuska muzyka, śmiech, rozmowy. Warto też zakupić oryginalną ceramikę czy biżuterię z koralowca. Słynne są też korsykańskie noże czy muszelka zwana oczami świętej Łucji, która ma przynosić szczęście. W ogóle kult świętej Łucji jest tu bardzo rozpowszechniony. Święta Łucja żyła na Sycylii w Syrakuzach i jak głosi legenda wolała wyłupić sobie oczy niż ulec swoim oprawcom (chciano ją zmusić do prostytucji) – jest więc ona orędowniczką w chorobach oczu.

IMG_8084

IMG_8116

IMG_8082

IMG_8080

IMG_8102

Bonifacio to tylko mała namiastka Korsyki, mam jednak nadzieję, że udało mi się Was zachęcić do odwiedzenia tej wyspy. Sami mieszkańcy wyspy twierdzą, że Bóg stworzył Korsykę siódmego dnia i umieścił na niej wszystkie cuda świata- piękne miasteczka, góry, plaże, zatoczki no i ponad 200 słonecznych dni w ciągu roku czego można chcieć więcej:)

2 myśli w temacie “Korsyka-francuska piękność

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s