Tajemnice Gór Sowich-w poszukiwaniu złota i złotego pociągu

Ostatnio polecałam Wam gorąco wizytę na Zamku Książ, a dziś zabieram Was na Dolny Śląsk, aby poczuć smak przygody i tajemnic.  Zapraszam zatem na relację z Osówki i Złotego Stoku.

20170611_112835

Pewnie wielu z Was słyszało o Złotym Pociągu, o jego poszukiwaniach, o „gorączce złota”, która rozpoczęła się w Górach Sowich kilka lat temu…a od czego się to wszystko zaczęło?Pod koniec 1943 roku Niemcy rozpoczęli budowę obiektów Riese w Górach Sowich, w tym kompleksu Osówka. Obiekty budowano w różnych miejscach-powstały zarówno systemy obronne na powierzchni ziemi jak i podziemne sztolnie. Prace zostały przerwane w 1945 roku ze względu na zbliżającą się Armię Czerwoną i Wojsko Polskie. Po wojnie obiekt Osówka zamknięto i splądrowano, a dla turystów udostępniono dopiero w 1995 roku.

IMG_7277

 Kompleks Osówka jest najciekawszym i najdłuższym wybudowanym w Górach Sowich…ale jaki właściwie był cel budowy obiektu??? Zdaniem jednych miała to być kwatera Hitlera, inni uważają, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. W źródłach historycznych wymienia się m.in. broń biologiczną, chemiczną, atomową. Niektórzy twierdza, że w podziemiach „Riese” hitlerowcy chcieli stworzyć tajne laboratorium i centrum badawcze, w którym miały być prowadzone eksperymenty z nowym typem samolotu myśliwskiego pionowego startu. Było to tzw. UFO Hitlera o kryptonimie V7. Obiekt można dziś zwiedzać trasą historyczną, edukacyjną czy ekstremalną tak jak ja skacząc po deskach nad wodą i płynąc łódką. W obiekcie przeprowadzono najwięcej robót co stawia budowle na pierwszym miejscu wśród najbardziej wykończonych obiektów projektu Riese (z niemieckiego „Riese” to olbrzym).

20170610_132054

IMG_7276

Sieć podziemnych korytarzy i tuneli niewiadomego przeznaczenia cały czas rozbudza wyobraźnię historyków i pasjonatów tajemnic związanych z II wojną światową. Informacja o złotym pociągu, która obiegła cały świat rozpaliła wyobraźnię wielu poszukiwaczy. Tunel gdzie potencjalnie miałby się znajdować skład ze kosztownościami, złotem, dziełami sztuki może nas doprowadzić do odkrycia jeszcze większej sensacji.Poszukiwacze przypuszczają, że podziemne fortyfikacje mogą mieć nawet 200 km kwadratowych powierzchni. Polecam Wszystkim program „Po prostu” Tomasz Sekielskiego o poszukiwaniu złotego pociągu i kompleksie Riese.

 

A dla tych, którzy zamiast złotego pociągu mają ochotę poszukać złota polecam wizytę w kopalni w Złotym Stoku. Na przestrzeni całego okresu wydobywczego, tj. w ciągu ponad 700 lat, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota. Obiekt jest świetnie prowadzony-oprócz wycieczki do kopalni, gdzie możecie płynąć tunelem łódką jechać kolejką, zjeżdżać rurą, możecie również zobaczyć podziemny wodospad, płukać piasek w strumyku, skorzystać z atrakcji w parku linowym czy średniowiecznym parku techniki.

20170611_112844

20170611_113146

IMG_7322

IMG_7315

IMG_7330

IMG_7329

IMG_7326

IMG_7332

IMG_7325

IMG_7334

IMG_7336

IMG_7335

Widok na Szczeliniec

IMG_7291.JPG

4 myśli w temacie “Tajemnice Gór Sowich-w poszukiwaniu złota i złotego pociągu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s