Zakupy w synagodze i nadprzyrodzone zjawiska w Konewce…wyprawa nad Pilicę

Kolejny ciepły weekend znów zaowocował wypadem ze miasto. Tym razem postanowiliśmy wybrać się trochę nad wodę, a dokładnie nad Pilicę. Pilica stanowi doskonały akwen do uprawiania kajakarstwa, zresztą chyba trafiliśmy na rozpoczęcie sezonu, bo zapalonych wioślarzy w Spale było sporo. Oczywiście to nic w porównaniu z tym co się dzieje w tej miejscowości podczas dożynek prezydenckich…kiedyś zupełnie o nich zapomnieliśmy i trafiliśmy do 10 km korku. W Spale i Inowłodzu byłam już kilka razy, ale dzięki blogowi czarnaodkuchni trafiłam do bunkrów w Konewce. Zapraszam na fotorelację.

IMG_6982.JPG

W Inowłodzu znajduje się jeden z najstarszych murowanych kościołów i jednocześnie najciekawszych zabytków architektury romańskiej. Kościół św. Idziego został wybudowany na przełomie XI i XII wieku z piaskowca. Podczas I wojny światowej został poważnie zniszczony, a jego generalnej konserwacji i remontu dokonano w latach 1936-1938 z inicjatywy Ignacego Mościckiego.  Ze wzgórza, na którym stoi kościół roztacza się piękny widok na Pilicę. Na tarasie widokowym usytuowana jest rzeźba Władysława Hermana i księcia Bolesława, ponieważ kościół powstał właśnie z inicjatywy Władysława Hermana jako wotum dziękczynne za narodziny syna Bolesława.

IMG_6978

IMG_6971

IMG_6990

IMG_6977

IMG_6984

IMG_6985

IMG_6986

Nad samą rzeką też pięknie:)

IMG_6969.JPG

W Inowłodzu zobaczyć można również ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Powstanie zamku datuje się na lata 1356-1366. W wyniku wojny w latach 1655-1657 zamek uległ zniszczeniu i zaczął popadać w ruinę. Od potopu szwedzkiego zamek nie był odbudowywany, a w XIX wieku zniszczeń dopełniła rozbiórka murów i budynków, które stały się źródłem kamienia dla okolicznych mieszkańców. W 2005 roku ruiny zostały objęte planem odbudowy,a w  latach 2008-2012 udała się częściowa rekonstrukcja ruin i konserwacja istniejących.

IMG_6934.JPG

IMG_6943.JPG

IMG_6948.JPG

IMG_6946.JPG

IMG_6941.JPG

W Inowłodzu możecie też zrobić zakupy w XIX-wiecznej synagodze. Fragmenty malowideł wewnątrz budynku zachowały się do dziś.

IMG_6963.JPG

IMG_6965.JPG

IMG_6967.JPG

Niedaleko Spały znajduje się poniemiecki bunkier. Bunkier przeznaczony był dla pociągów sztabowych, uczestniczących w operacjach podczas II wojny światowej. Długość bunkra wynosi 380m (taki tunel robi wrażenie!). Obecnie bunkier stanowi podziemną trasę turystyczną w wystawą militariów. Jeśli lubicie takie klimaty to zajrzyjcie też do wpisu Pojezierze drawskie…na festiwalu baloniarskim i w zakazanym mieście.

IMG_6995.JPG

IMG_6991.JPG

IMG_7001.JPGIMG_6998

IMG_6999.JPG

IMG_7008.JPG

Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała o zjawiskach nadprzyrodzonych na tym terenie:) Zapraszam do opisu na zdjęciu:)

IMG_6997.JPG

IMG_6994.JPG

Jedna myśl w temacie “Zakupy w synagodze i nadprzyrodzone zjawiska w Konewce…wyprawa nad Pilicę

  1. czarrnaodkuchni pisze:

    Ale super wykorzystaliście piękny weekend 🙂 Ja walczę z przeziębieniem, jedynie do sklepu poszłam, żeby na słońce wyjść 😛 Jak byliśmy w Inowłodzu, to nam polecali wycieczkę do kościoła, ale jakoś nie było już czasu :/ Ale fajnie trafiliście na pustki w zamku 🙂
    Jest jeszcze jeden bunkier obok Konewki, ale dziki, wejście na własną odpowiedzialność, w Jeleniu 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s