Czy na zamku w Oporowie straszy?

Uwielbiam zwiedzać zamki-poznawać związane z nimi legendy, podania, przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści. Tą pasją zaraził mnie mój Tata, bo właściwie od dziecka zabierał nas na takie dalsze i bliższe wycieczki, no i zawsze bardzo dużo wiedział o miejscu, do którego jedziemy, a dodam tylko, że były to przecież czasy gdzie wiedzę trzeba było czerpać z książek i własnych doświadczeń, a nie z internetu jak dziś. Uwielbiam tę aurę tajemniczości i swego rodzaju magii, która towarzyszy mi przy zwiedzaniu zamków. Jeśli tak jak ja lubicie zwiedzać zamki to polecam też moje wpisy:

Pomysł na weekend Jura Krakowsko-Częstochowska

Polska centralna -czy jest tam co zwiedzać?

Zakochaj się w Kujawach-Toruń, Ciechocinek, Golub-Dobrzyń

A dziś zapraszam na fotorelację z zamku w Oporowie. O duchach też będzie:)

IMG_6808.JPG

Oporów to niewielka wieś koło Kutna w województwie łódzkim. Droga prowadząca do zamku to jedna z tych dróg „gdzie diabeł mówi dobranoc”. Sam zamek nie jest duży, ale bardzo ładnie zachowany. Zamek wzniesiono około 1440 roku na wyspie otoczonej fosą, w XVII wieku zamek został zniszczony i w tym samym wieku też odbudowany. Remonty wykonane w XVIII i XIX wieku spowodowały tylko niewielkie przeróbki budynku. Z około 1840 r. pochodzi przybudówka na dziedzińcu, tzw. „Kredens” oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem. Zamek otacza bardzo urokliwy park, ja nie mogłam docenić dziś jego walorów, ale myślę, że za parę tygodni gdy drzewa „wybuchną zielenią” będzie tu pięknie.

IMG_6803.JPG

IMG_6869.JPG

IMG_6871.JPG

IMG_6858.JPG

IMG_6867.JPG

W zamku możemy zobaczyć dzieła sztuki z różnych epok, wyroby rzemiosła artystycznego (ja uwielbiam wszelkiego rodzaju ceramikę, piece kaflowe, porcelanę) oraz zbroje i pięknie zdobione meble.

IMG_6832.JPG

IMG_6817.JPG

IMG_6851.JPG

IMG_6842.JPG

A co z duchami?

Podobno widzieli je strażnicy 15 i 20 lipca 2010 roku. Na jednym z filmów zarejestrowali jak kaplicę zamkową wypełnia poświata, która wypełza spod żelaznych drzwi, choć wokół kaplicy nie ma żadnego źródła światła. Po kilku minutach kadr przecina jasny promień, a na podłodze kaplicy pojawia się świetlisty krąg, który wykonuje dziwny taniec. Na drugim filmie nagrało się kilkadziesiąt świetlistych, kulistych obiektów. Podpytałam jednego ze strażników o duchy i opowiedział mi, że zdarza mu się słyszeć nocą kroki na schodach albo czuć na  jednym ramieniu zimny chłód jak gdyby ktoś stał za nim, czasami w zamku włącza się też alarm bez powodu lub słychać trzaśnięcie drzwi. Zapytany przeze mnie czy się wtedy boi (?), bo przecież nocą jest sam na zamku. Odpowiedział, że robi sobie w takiej chwili mocną kawę i wychodzi z psem na obchód zamku, kiedy wraca wszystko jest znów w porządku. Nadmienił jednak, że nie są to przyjemne doświadczenia i że inni strażnicy nie lubią o tym rozmawiać, bo i tak nikt nie uwierzy. Znana jest też legenda o romansie kasztelanki i zakonnika z klasztoru. Między zamkiem a klasztorem podobno był wykopany tunel, dzięki któremu mogli się spotykać. Pewnej nocy tunel się zawalił grzebiąc zakonnika, a kasztelanka umarła ze zgryzoty, czyżby owa kasztelanka była białą damą zamku? Film zamieszczam poniżej, sami oceńcie:) A ja zachęcam Was do zwiedzania zamków i jeśli tak jak ja lubicie niesamowite historie to zajrzyjcie koniecznie do wpisu:

Moc niesamowitych historii

IMG_6809.JPG

2 myśli w temacie “Czy na zamku w Oporowie straszy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s