Mikrowyprawy w wielkim mieście…łódzki Se-Ma-For i palmiarnia

Kiedyś Wam obiecałam, że co pewien czas pojawi się post zachęcający do odwiedzenia mojego rodzinnego miasta czyli Łodzi. Z racji, że pogoda nie była dziś spacerowa, a ja tęsknię już za wiosenną zielenią udałam się do palmiarni oraz do muzeum animacji Se-ma-for, w którym przypomniało mi się moje dzieciństwo:)

img_6564

Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For powstało w 1961 roku, choć jego początki sięgają 1947 roku. To właśnie w 1961 roku powstały w studio pierwsze filmy wycinkowe i rysunkowe. W następnych dziesięcioleciach zrealizowano tu takie seriale lalkowe jak „Miś Coralgol”, „Miś Uszatek”, „Trzy misie”, „Pingwin Pik-Pok”, a także rysunkowe jak „Muminki”, „Zaczarowany ołówek”, „Kot Filemon”, „Przygód kilka wróbla Ćwirka”.

IMG_6579.JPG

w 1990 roku zmieniono nazwę studia na Studio Filmowe Semafor, ale niestety  w 1999 roku Komitet Kinematografii podjął decyzję o likwidacji państwowego studia Semafor. Pod koniec 1999 roku grupa realizatorów na czele z producentem Zbigniewem Żmudzkim założyła spółkę prawa handlowego, która stała się kontynuatorem państwowego studia. Spółka przyjęła nazwę Se-Ma-For Produkcja Filmowa, a za logo pochodzący sprzed roku 1990 znak Semafora. Spółka zajmuje się też dystrybucją filmów animowanych oraz prowadzi wraz z Muzeum działalność edukacyjną. Do muzeum nie tak łatwo trafić, znajduje się ono na starym pofabrycznym terenie Manufaktury Widzewskiej. Otoczenie muzeum jak i samo muzeum jest dość klimatyczne, można się cofnąć w czasie:)

IMG_6578.JPG

IMG_6570.JPG

IMG_6575.JPG

Syrenka kombi…pół życia o niej marzyłam:D

IMG_6577.JPG

Wnętrze muzeum to już mój świat dzieciństwa…takie muzeum dobranocek🙂 Od przewodnika dowiedziałam się między innymi, że postać misia Coralgola została stworzona we Francji w latach 50-tych XX wieku i że to dzięki staraniom francuskiego producenta Alberta Barillé  (twórcy takich seriali jak „Było sobie życie”, „Były sobie odkrycia”) na przełomie lat 60-tych i 70-tych w wytwórni powstał serial lakowy o przygodach misia. Miś z filmu znany w Polsce i Francji jako Colargol, w USA, Wielkiej Brytanii jest znany jako Barnaby, a w Kanadzie jako Jeremy.

IMG_6550.JPG

 

IMG_6551.JPG

IMG_6553.JPG

IMG_6552.JPG

IMG_6567.JPG

Miś Uszatek pierwotnie miał mieć klapnięte prawe uszko. Postać ta znana była wcześniej z książek dla dzieci, powstała 6 marca (moje urodziny:)) 1957 roku jako dzieło pisarza  Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Czy możecie sobie wyobrazić, że na potrzeby serialu powstało aż 5000(!) figurek misia?….

IMG_6566.JPG

W 2013 roku wyprodukowano serial „Parauszek i przyjaciele”. 2 sekundy tego serialu powstawały 1 dzień, a jeden odcinek trzy miesiące, dodam jeszcze, że wyprodukowano 26 odcinków tego serialu.

IMG_6558.JPG

IMG_6563.JPG

IMG_6561.JPG

No i jeszcze niezapomniany „Pingwin Pik-pok”…miło było sobie to przypomnieć.

IMG_6560.JPG

IMG_6549.JPG

Niedaleko muzeum znajduje się łódzka palmiarnia, jest to jedna z najnowocześniejszych palmiarni w Europie. Otaczający ją park Źródliska jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi. Palmiarnia została po raz pierwszy udostępniona zwiedzającym w 1956 roku, ale od tego czasu została przebudowana i rozbudowana. Po wizycie w palmiarni polecam kawę i ciacho (pyszne!) w kawiarni Tubajka na terenie parku.

IMG_6542.JPG

IMG_6517.JPG

IMG_6510.JPG

IMG_6527.JPG

IMG_6532.JPG

img_6509

IMG_6521.JPG

4 myśli w temacie “Mikrowyprawy w wielkim mieście…łódzki Se-Ma-For i palmiarnia

  1. inspirowanenatura pisze:

    Byłam w Semaforze z córeczką, która chętnie ogląda bajki z naszego dzieciństwa. Świetne miejsce na powrót do tamtych czasów. Interesująca wystawa i dużo ciekawych informacji na temat powstawania bajek. Warto zajrzeć przy okazji zwiedzania Łodzi:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s