Moc niesamowitych historii…

Od zawsze zastanawiałam się dlaczego lubimy niesamowite historie, „opowieści z krypty”, tajemnice? Dlaczego właściwie lubimy się bać (w pozytywnym tego słowa znaczeniu-lubimy oglądać thrillery, horrory, czytać kryminały) mimo, że strach to uczucie, którego zazwyczaj unikamy.

IMG_6328.JPG

W psychologii można spotkać się z pojęciem przyjemności ze strachu. Warunkiem tej przyjemności jest to, że nasz bezpieczny świat opuszczamy tylko w myślach…przeżywamy dreszczyk emocji, ale cały czas świadomie i w komfortowych warunkach. Każdy z nas ma jednak jakieś granice, czasem po obejrzeniu mocnego filmu idziemy spać z myślą-a co jeśli to prawda? A co jeśli utonę, uduszę się, spadnę ze szczytu…Dodatkowo podczas sytuacji związanych ze strachem uwalnia się dopamina, a ta nie tylko ostrzega, ale też pobudza ośrodek przyjemności. W sytuacji jednak gdy zagrożenie jest realne cała przyjemność znika, a dopamina służy jednemu -„ratuj się, kto może”.

IMG_6326.JPG

Dziś chciałam zostawić Was z zagadkami w głowie i zapytać jak to jest u Was, czy wierzycie, że jest coś poza nami, a jeśli wszechświat jak twierdzą naukowcy jest ograniczony to co jest poza nim? Zawsze ta zmiana roku w dacie wydaje mi się nieco „magiczna”, zastanawiam się co przyniesie los, jakie zmiany zajdą w moim życiu i moich najbliższych, dokąd zmierzam i jaki cel ma moje życie. W tym okresie jakoś bardziej trafiają do mnie słowa Desideraty- „jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż drzewa i gwiazdy-masz prawo być tutaj”.

Obiecałam Wam, że pozostawię Was z pytaniami w głowie i przekażę trochę tego co tajemnicze, niedostępne i pociągające…

historia

Zastanawialiście się kiedyś co łączy piramidy w Egipcie, piramidy Azteków i  Majów w Ameryce Południowej, posągi na wyspie Wielkanocnej, rysunki na płaskowyżu Nazca …Czy te budowle mogły powstać za pomocą obecnych w tamtych czasach narzędzi? Po co tworzono rysunki widoczne dopiero z dużej wysokości skoro nie istniały żadne latające maszyny…a może istniały i nasze współczesne teorie mogą nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Weźmy pod lupę takie posągi na Wyspach Wielkanocncyh-300 figur o wysokości 9 m i wadze 90 ton każda. Wyciosanie takiego posągu zwykłym toporkiem, który znaleziono w miejscowych kamieniołomach było niemożliwe, a co z transportem? Wielokrotnie robiono próby czy grupa osób może współcześnie taki posąg przetransportować używając prymitywnych technik. Każda taka próba kończyła się fiaskiem. Co ciekawe na plecach każdej figury wyryty jest znak znany bardzo dobrze egiptologom…przypadek? 

wyspy-wielkanocneźródło: http://www.tapeciarnia.pl/

wyspy-wielk2źródło: http://www.tapeciarnia.pl/

A co z piramidami? Budowle o takim kształcie leżą w wielu odległych od siebie miejscach. Wojciech Cejrowski tłumaczył w swoich podróżniczych programach, że ludzie w różnych zakątkach świata nawet nie mając ze sobą żadnych kontaktów przy podobnym zestawie materiałów trafiają na podobne pomysły. Jestem w stanie to zrozumieć np. domy postawione na palach, aby nie zalała je woda…ale czemu akurat starożytne ludy miałyby sobie upodobać kształt piramidy? Jeśli połączylibyśmy piramidy linią na mapie to okazałoby się, że ich łańcuch oplata Ziemię- motyw piramidy pojawia się nawet w Chinach.

piramidyźródło: http://www.tapeciarnia.pl/

piramidy-majowźródło: http://www.tapeciarnia.pl/

Co ciekawe większość piramid występuje w kompleksach, w tej samej liczbie-po trzy. Same piramidy pełne są matematycznych zagadek. Wielu badaczy wskazuje, że w piramidzie Cheopsa zapisana jest wartość liczby pi. Polecam Wam film „Tajemnice piramid”,  który możecie obejrzeć na YouTube z polskim lektorem. Film ukazuje między innymi związki pomiędzy różnymi piramidami, a także wskazuje na ich niezwykłe położenie względem siebie. Jeśli macie ochotę na wieczór z niesamowitą historią to warto zobaczyć:

Polecam też drugi film „Czy kosmici zbudowali piramidy?”. Film przybliża trochę historię Atlantydy-zatopionego kontynentu oraz ukazuje związki pomiędzy różnymi starożytnymi budowlami na świecie.

Wielkie zagadki przeszłości-trójkąt bermudzki, trójkąt smoka, Stonehenge, katastrofa tunguska, latający Holender, strefa 51…ciekawa jestem czy też lubicie takie tajemnice i niesamowite historie? Dla mnie mistrzem w tworzeniu opowieści pełnych grozy i tajemnic jest Stephen King, właśnie zaczytuję się w „Znalezione nie kradzione”. Uwielbiam filmy na podstawie Jego książek-„Lśnienie”, „Misery”, „Zielona mila”, „Skazani na Shawshank”, „Dolores”. Zima w ogóle sprzyja takim niesamowitym historiom-wieczór, śnieg, świece i ta aura tajemniczości…uwielbiam:)

IMG_6336.JPG

Jedna myśl w temacie “Moc niesamowitych historii…

  1. whoanita pisze:

    Aniu, nie wiem dlaczego niektórzy lubią, ponieważ osobiście nigdy nie lubiłam horrorów, thrillerów itp. Mogę się jedynie domyślać dlaczego sama tego nie znosiłam i nie znoszę do dziś. Sporo złego jako dziecko widziałam i przeżyłam. Widocznie zbyt dużo, jak na dzieciaka, skoro szukałam zawsze spokoju. Jeśli już bajki, to tylko spokojne, relaksujące (żadnych smerfów). Dzieci, które miały normalne dzieciństwo, mogły pozwolić sobie na odkrywanie świata, na wymyślanie go, przeróżne wizualizacje itd. Moje wizualizacje ograniczały sie do szukania równowagi i spokoju. Może to jest jakiś trop.
    Szczęścia w Nowym Roku. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s