Pasja i inspiracja

Pamiętacie post, w którym pisałam o tym jak nie tracić swojego flow oraz o tym jak uwierzyć w siebie…aby dopełnić całości  dziś będzie o życiu z pasją, o poszukiwaniu inspiracji i o tym, że każdy z nas ma jakieś zdolności, tylko musi je w sobie odkryć. Życie bez pasji najnormalniej zabija.

IMG_6106.JPG

Zacznę od tego, że ludzie słysząc słowa pasja mają przed oczami coś wielkiego, coś niesamowitego, coś do czego potrzeba i pieniędzy i sprzętu i pokładów czasu: off-road, latanie na lotni, surfing, wspinaczka na ośmiotysięczniniki. Pasja jednak to coś zupełnie innego, pasjonujące mogą być całkiem małe rzeczy, to ma być coś co Tobie sprawia przyjemność, co Ciebie napędza do życia. Ktoś powie czytam książki, ktoś inny że codziennie stara się zrobić coś fajnego na obiad. Często zgorzkniali ludzie powiedzą-„to nie jest pasja…to jest takie normalne, każdy to robi”. Po pierwsze nie każdy (ile książek przeczytałeś w ciągu roku? Ile razy idziesz na pizze bo brak Ci pomysłu i chęci na gotowanie?). Po drugie często to właśnie Ci ludzie pasji jako takiej nie mają.

IMG_6131.JPG

Często dziś zapominamy co tak naprawdę sprawia Nam przyjemność. Oczywiście, że można robić to co wszyscy wokół-moda na bieganie więc ja też pobiegam-pytanie tylko lubisz i chcesz czy biegasz bo każdy Twój znajomy biega? To tylko przykład, bo sama zamierzam spróbować biegania (mój 20-letni rower odmówił niestety dalszej współpracy i trochę ruchu się przyda). Zmierzam jednak do tego, że dość często ludzie nie wiedzą co sprawia im przyjemność i co chcą robić tak zwyczajnie dla siebie, dla własnej satysfakcji.

IMG_6115.JPG

Często ludzie odróżniają hobby od pasji. Tłumaczą, że pasja to coś co towarzyszy im od zawsze, co nadaje ich życiu „smaczek”, a hobby można mieć wiele i często zmieniać np. raz bieganie, raz taniec, raz tenis, gra na bębnach. Nie jestem skłonna aby wprowadzać aż takie podziały, chcę raczej unikać sztucznych definicji, a zachęcić do odkrywania siebie i poznawania swojego wnętrza.

 IMG_6112.JPG

Żyjemy dziś dość szybko i jak się okazuje traci na tym nasza kreatywność. Owszem dociera do nas dużo bodźców, ale na żadnym  nie jesteśmy w stanie dłużej się skupić. W książce „Hare Brain, Tortoise mind” (Zajęczy mózg, żółwi umysł) autor wskazuje, że chcemy szybko działać i myśleć, ale najlepsze pomysły potrzebują czasu i ogólnie pojętej przestrzeni. Intuicja-pamiętasz jeszcze to słowo? Tak często o niej zapominamy, a przecież nazywana jest szóstym zmysłem. Nobliści, znani naukowcy, artyści zawsze wskazują, że bez niej i trochę z  przypadku nie doszliby do tego co udało im się osiągnąć. Jasne, że wiedza jest ważna, ale to intuicja prowadzi nas przez te całe pokłady wiedzy, coś trzeba wybrać, jakiemuś kierunkowi zaufać. I jeszcze jeden ważny moment gdy tworzymy czy robimy coś nowego może pojawić się frustracja. Bardzo często zdarza się, że moment przełomowego odkrycia czy świetnego pomysłu poprzedza właśnie moment zwątpienia. Zaczynamy myśleć nic już z tego nie będzie, to jest bez sensu, zamykamy drzwi i wtedy właśnie zaczyna  działać nasz „żółwi umysł”, nie myślimy o problemie a rozwiązanie samo wpada nam do głowy.

IMG_6103.JPG

I na koniec inspiracja. Otwórz się na nowe doznania, na nowe zapachy, smaki, zrób coś inaczej nie tak jak zawsze. Inspiracja jest wszędzie tylko musisz pozwolić sobie na chwilę uwagi. Jeśli Twoje życie przypomina pędzący pociąg to Twój wzrok przez szybę nie może skupić się na żadnym szczególe. Zatrzymaj się na stacji i otwórz tą szybę, wyostrz wzrok. Z racji tego, że dziś zdjęcia są związane są z moją pasją czyli malowaniem, chciałam na koniec pokazać jak zainspirowali się tym kierunkiem inni.

Pierwszy przykład to teledysk, w którym wykorzystano znane obrazy 70 Millions (Hold your horses)- znasz je wszystkie?

img_6125

Drugi pomysł dość podobny udało mi się znaleźć na bardzo ciekawym blogu Dom z Kamienia- żywe obrazy  tworzone na ulicach toskańskiego miasteczka Modigliana.

IMG_6119.JPG

” Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności co pasja. Szczęście, które dostajesz za darmo”

 

4 myśli w temacie “Pasja i inspiracja

  1. Aga z podróżyszczypta pisze:

    Aniu wszystko o czym napisałaś to prawa. Najfajniejsze pomysły przychodzą do mnie gdy się wyciszę, zatrzymam, uśmiechnę do siebie. Pół roku temu przez przypadek, i z braku innych możliwości, rozpoczęłam naukę niemieckiego, a teraz rozglądam się za kursem na którym mogłabym kontynuować naukę pod okiem nauczyciela. Niemiecki powoli staje się moim hobby z przypadku 🙂 W życiu trzeba próbować, dotykać, patrzeć. Nigdy nie wiadomo, która ścieżka doprowadzi nas do szczęścia.
    PS wszystkie obrazy są śliczne. Od ostatniego nie mogę oderwać oczu.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s