Pomysł na kreatywny wieczór z dziećmi

Niestety zbliżają się długie jesienne wieczory, choć dziś było jeszcze pięknie i gorąco:). Zamiast siedzenia z dziećmi przed TV chciałam Wam zaproponować fajną zabawę-mały chemik w Waszej kuchni:). Pomysł zrodził się kiedy przyszło nam przygotować w pracy coś dla małych gości z pewnej fundacji, którzy mają nas wkrótce odwiedzić. To rodzeństwa dzieci, które są bardzo chore, więc chciałyśmy aby było ciekawie i kolorowo. Na ogół w mojej pracy jest bardziej poważnie, dlatego taki pomysł bardzo mi się spodobał, na tyle, że powtórzyłam go w swojej kuchni.

Pierwszy pomysł to kolorowa tęcza w szklance, w laboratorium zrobiłyśmy ją w wysokim cylindrze.

DSC_0429.JPG

DSC_0431.JPG

W domu potrzebujecie kubeczki, cukier, barwniki spożywcze np. do jajek.

Do każdego kubeczka nalewamy około 50 ml gorącej wody.

Do pierwszego kubeczka dodajemy 1 łyżeczkę cukru i żółty barwnik, do drugiego 3 łyżeczki cukru i barwnik czerwony, do trzeciego 6 łyżeczek cukru i barwnik zielony (można zmieszać barwnik niebieski z żółtym), do czwartego 9 łyżeczek cukru i barwnik niebieski. Oczywiście można jeszcze naszykować kolejny roztwór-12 łyżeczek cukru i dodać np. barwnik fioletowy.

IMG_5836.JPG

W moich kubeczkach poziom cieczy nie jest równy, ale wynika to właśnie z różnic w ilości dodawanego cukru.

Teraz bardzo ważna jest kolejność dodawania. Zaczynamy od roztworu o największej gęstości czyli niebieski (najwięcej cukru), a kończymy na roztworze o najmniejszej czyli żółty. Ciecze najlepiej wlewać strzykawką po ściance naczynia, tak aby ich nie zmieszać.

img_5838

img_5840

Drugi pomysł to musujące kule:).

DSC_0435.JPG

Potrzebny będzie olej, soda, barwniki spożywcze (tak jak ostatnio mogą być do jajek) i ocet. Barwniki przygotowujemy rozpuszczając je w occie. Na dno czystego naczynia wsypujemy około 3 łyżeczki sodu i dolewamy około 150 ml oleju. Następnie za pomocą pipety lub strzykawki wpuszczamy nasze kolorowe barwniki, a potem już tylko obserwujemy:)

IMG_5847.JPG

IMG_5848.JPG

img_5849

Pomysłów w internecie jest znacznie więcej np. na ciecze nienewtonowskie.

Ciecze nienewtonowskie raz zachowują się jak woda raz jak ciało stałe, a do ich zrobienia wystarczy wam woda i skrobia czyli mąka ziemniaczana. Życzę Wam udanej zabawy:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s