Malta

Będąc na Sycylii udało mi się popłynąć katamaranem na Maltę. Jestem zachwycona tą wyspą, wszystko jest tam dużo bardziej uporządkowane niż na włoskiej Sycylii….Maltańczycy do dziś w głębi ducha dziękują za ten ład i porządek Brytyjczykom (w XIX wieku Malta była kolonią brytyjską). Językiem urzędowym jest język angielski (język maltański jest dużo bardziej zbliżony do libijskiego niż angielszczyzny), a na ulicach obowiązuje lewostronny ruch. Na Malcie można też spotkać słynne czerwone budki telefoniczne. Na wyspie nakręcono również kilka znanych produkcji filmowych – film Hrabia Monte Christo oraz produkcję o słynnym marynarzu Popeye (jego wioskę można zresztą do dziś zwiedzać). Ja zapraszam Was na wycieczkę po stolicy, którą jest Valetta oraz po mieście ciszy-Mdinie

IMG_4760.JPG

IMG_4630IMG_4646

Valetta

Valetta to magiczne miasto, pełne pięknych kamienic, kościołów, drzwi, okiennic, balkonów i wykuszy. Jeśli macie ochotę przywieść pamiątkę z Malty to koniecznie krzyż maltański i kołatkę. Kołatki spotkacie tu właściwie na każdym kroku, a niektóre z nich to prawdziwe małe dzieła sztuki. Valetta podczas II wojny światowej została zbombardowana- miasto odbudowano, ale niektóre prace trwają do dziś.

IMG_4730

IMG_4732

IMG_4726

IMG_4709

IMG_4700

IMG_4684

To co koniecznie warto zobaczyć to górne i dolne ogrody Barraka. Z górnych ogrodów rozciąga się przepiękny widok na port i miasto.  Kolejne miejsce to  Saluting Battery z armatami.

IMG_4772

IMG_4770

IMG_4779

IMG_4782

IMG_4787

IMG_4765

Podczas wycieczki nie można pominąć konkatedry św. Jana– maltańskiej perły baroku. Prawdziwa Katedra znajduje się w Mdinie (która kiedyś była stolicą Malty), ale aby nie umniejszać wagi tego wyjątkowego i pięknego kościoła nadano mu status konkatedry. Pomimo niezbyt efektownego wyglądu zewnętrznego wnętrze świątyni zachwyca barokowymi zdobieniami i złoceniami.

IMG_4688

IMG_4694

IMG_4693

Będąc w konkatedrze możecie zobaczyć aż dwa obrazy Caravaggio – Ścięcie św. Jana i św. Hieronim (oczywiście absolutny zakaz fotografowania, a czający się ochroniarz rekwiruje aparaty…na zawsze!) Caravaggio-słynny włoski malarz przebywał na Malcie, gdzie nie tylko tworzył, ale też znalazł schronienie-oprócz swego talentu malarskiego zasłynął bowiem też jako przestępca.

Warto  również zobaczyć Pałac Wielkich Mistrzów, w którym mieści się urząd prezydenta.

IMG_4753.JPG

Niektóre uliczki przypominają wyglądem ulice San Francisco czy Lizbony.

IMG_4725

W przeciwieństwie do kuchni włoskiej kuchnia maltańska to kuchnia mało wyrazista i nieco rozgotowana. Oczywiście w restauracjach natrafimy na wiele dań włoskich, osobiście jednak proponuję spróbować czegoś z królikiem, bo to lokalny przysmak. Na Malcie nie musimy dawać napiwków, nawet nikt ich od nas nie oczekuje, większość restauracji dolicza automatycznie napiwek do rachunku jako „nakrycie stolika”.

Religią dominującą na Malcie jest katolicyzm. Patronami Malty są między innymi św. Paweł i św. Agata. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone w Polsce 15 sierpnia jest również świętem patronalnym Malty (Santa Marija). Co ciekawe dopiero od kilku lat na Malcie zalegalizowano rozwody i mowa tu oczywiście o rozwodach cywilnych, bo przecież w kościele katolickim rozwodu jako takiego nie ma.

IMG_4718

IMG_4719

W mieście znajdziemy też dużo sklepików z ceramiką i wyrobami z dmuchanego szkła, to kolejny pomysł na pamiątki dla najbliższych.

Mdina-„miasto ciszy”

Mdina (z arabskiego miasto) to niewielkie miasteczko położone na wzgórzu, otoczone murem obronnym. To średniowieczne miasto zachwyca architekturą, wąskimi uliczkami, a przede wszystkim ogromnym spokojem. W tym mieście można poczuć prawdziwe slow life. Mdina  była kiedyś stolicą Malty, a  podobno pierwszą warowną osadę założyli tu już Fenicjanie w 700 r p.n.e. Spacer uliczkami Mdiny to prawdziwa przyjemność. Mdina jak wspomniałam to prawdziwa oaza spokoju, ze względu na wąskie uliczki jeździ tu bardzo mało samochodów, a jeśli już jeżdżą to należą na ogół do mieszkańców, których jest zaledwie około 300. Dla amatorów fotografii Mdina to wymarzone miejsce.

IMG_4798

IMG_4846

IMG_4807

IMG_4820

IMG_4848

IMG_4838

IMG_4814

IMG_4805

IMG_4806

IMG_4803

Malta-MAŁA wyspa ale z WIELKĄ historią…największe muzeum pod gołym niebem

4 myśli w temacie “Malta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s