Zakochaj się w Kujawach-Toruń, Ciechocinek, Golub-Dobrzyń

Dziś relacja z mojej wycieczki na Kujawy. Stąd pochodzi między innymi znany taniec – kujawiak. Na Kujawach jest raczej mało lasów, typowe za to dla tego regionu są wzgórza morenowe, pasma wydm, jeziora (jest ich około 600, w tym wiele bardzo czystych) i pola. Na pierwszy ogień Ciechocinek.

IMG_3941.JPG

Pamiętacie  słowa piosenki:

„W Ciechocinku, tam gdzie dom zdrojowy,
Maxi Kaz rusza na łowy. Na deptaku czai się na Panie, każda szansę dziś dostanie.”

Myślę, że dobrze one oddają atmosferę tego miasteczka-dużo zadbanych kuracjuszek w kapeluszach, przechadzających się po parku. Jednej robiłam  pięć razy zdjęcie, bo każde było nieodpowiednie…. a to nogi mogły ładniej wyjść a to profil;) A popołudniu pora na „fajf”- czyli dancing lub wieczorną zabawę, do której przygotowania kuracjusze rozpoczynają już po obiedzie. Mimo podeszłego wieku wypada przecież wyglądać ładnie i atrakcyjnie. Myślę, że starsze osoby świetnie się tam czują… młodych osób jest mało zatem to oni mogą poczuć się znów jak  młodzi bogowie:) W miasteczku można jeszcze spotkać takie „pamiątki” z dawnych lat jak ta na zdjęciu poniżej.

IMG_3995.JPG

IMG_3971.JPG

IMG_3975.JPG

Najbardziej jednak zależało mi na tężniach i muszę przyznać zrobiły na mnie duże wrażenie. Sam mikroklimat, zapach solanki i kropelki wody w powietrzu w upalny dzień sprawiają, że można się poczuć jak nad morzem. Ciechocińskie tężnie zostały zaprojektowane przez profesora Akademii Górniczej w Kielcach Jakuba Graffa w oparciu o źródła solanki odkryte tu jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku. Tężnie są trzy :

Tężnia numer I o długości 648 metrów

tężnia numer II o długości 719 metrów

tężnia numer III o długości 333 metrów

IMG_3939.JPG

IMG_3984.JPG

Tężnie ustawione  są w kształt podkowy o łącznej długości 1741,5m, każda z tężni ma wysokość około 16 metrów. Solanka o stężeniu 5,8% pompowana jest ze źródła z głębokości 414,58 m i wtłaczana na szczyt tężni do specjalnych korytek. Dalej solanka przesącza się po ścianach tężni po tarninie i pod wpływem wiatru i słońca paruje, tworząc mikroklimat obfitujący w jod, sód, chlor i brom. Oprócz tężni możecie też skorzystać z groty solankowej czy tarasów widokowych. Mnie ten klimat bardzo odprężył, zakupiłam nawet ciechocińską sól aby zrobić sobie odprężające SPA w domu;)

IMG_3962.JPG

IMG_3989.JPG

IMG_3980.JPG

IMG_3991.JPG

IMG_3952.JPG

IMG_3948.JPG

IMG_3949.JPG

IMG_3950.JPG

Kolejnym miejscem, które odwiedziłam był Toruń, a dokładnie jego starówka. Toruń posiada jedną z najpiękniejszych starówek w Polsce, średniowieczny zespół miejski jest wręcz jednym z  najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie i na świecie. Znalazło to wyraz we wpisaniu go na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1997 roku.

IMG_4082

Oczywiście przeszłam się rynkiem staromiejskim, skosztowałam pierników, podziwiałam Dwór Artusa gdzie obecnie mieści się Centrum Kultury i zrobiłam zdjęcie z pomnikiem Kopernika☺ Taka pamiątka jest wręcz obowiązkowa.

IMG_4015.JPG

Warto również zobaczyć Kamienicę pod Gwiazdą to najwspanialsza kamienica barokowa w Toruniu.

IMG_4102.JPG

Druga obowiązkowa pamiątka zdjęciowa to Krzywa Wieża-jedna z wielu baszt w murach miejskich, pochylona o 1,4 metra z powodu niestabilnego gruntu, pochodzi z przełomu XIII/XIV wielu.

IMG_4070.JPG

Jestem zauroczona Toruniem, jego atmosferą, a najpiękniej wygląda nocą, kiedy wszystkie budowle są podświetlone, warto wtedy udać się starym mostem w południowym kierunku i objąć wzrokiem starówkę.

IMG_4059.JPG

IMG_4051.JPG

IMG_4067.JPG

IMG_4068.JPG

IMG_4084.JPG

IMG_4031.JPG

IMG_4026.JPG

IMG_4035.JPG

I jeszcze coś dla Waszych pociech- figurka psa Filusia, kundelka stworzonego przez znakomitego rysownika Zbigniew Lengrena. Pies trzyma w pysku melonik profesora i pilnuje jego parasola. Każdy, kto zawita do miasta, musi pogłaskać Filusiowy ogonek, tak na szczęście.  Przygody profesora Filutka i jego uroczego psa przez pół wieku pojawiały się na łamach krakowskiego Przekroju.

 

IMG_4109.JPG

Zabrałam torbę toruńskich pierników i ruszyłam na zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Odkąd wygrzebałam kiedyś dawno starą pocztówkę w domowych zbiorach, chciałam go zobaczyć i tak jak ludzie na niej spacerować po murach obronnych.

pocztówka.png

To właśnie na tym zamku rozpoczęła się tradycja urządzania turniejów rycerskich w Polsce, w tym roku a dokładnie  w ten weekend będzie miał miejsce okrągły 40 Jubileuszowy Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. Sam widok z zamku na miasto jest cudowny, tym bardziej, że przecina je rzeka, która kiedyś dzieliła miasto na dwa Golub i Dobrzyń.

IMG_4198.JPG

IMG_4193.JPG

IMG_4201.JPG

IMG_4150.JPG

IMG_4194.JPG

IMG_4195.JPG

Uwielbiam zwiedzać zamki, przenoszę się wtedy w świat powieści o przygodach Pana Samochodzika.  Coś czuję, że szybko znów powrócę na Kujawy:)

2 myśli w temacie “Zakochaj się w Kujawach-Toruń, Ciechocinek, Golub-Dobrzyń

 1. czarrnaodkuchni pisze:

  Przepiękne krajobrazy 🙂 Ciechocinek to trochę symbol minionej epoki 🙂 Byłam tylko przejazdem. Toruń zwiedzałam, ale zamek nie, jak będę w okolicach to zamek nadrobię 🙂
  W tym roku na majówkę kierunek Kórnik-Poznań-Biskupin, a u Was?

  Polubienie

 2. AnulkaNaturalnie pisze:

  Marzy mi się parę miejsc…Zamek Książ, Kanał Augustowski, Malbork, Sandomierz, Zamość, może któreś uda się w tym roku zobaczyć:) Kórnik polecam-piękny zamek i piękny park! W maju akurat załapiesz się na azalie i różaneczniki, z których ten park słynie. Polecam Ci też pałac w Rogalinie. A jeśli Biskupin to zajrzyj do mojego wpisu:
  https://naturalnieblog.wordpress.com/2016/08/18/na-piastowskim-szlaku/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s