Polska centralna- czy jest tam co zwiedzać?

Pewnie Wielu z Was zastanawia się co takiego może być ciekawego w centrum Polski, większość woli wybrać się w wolne dni nad morze, w góry, na Mazury, na Dolny Śląsk lub ewentualnie odwiedzić, któreś z większych miast Kraków, Wrocław czy Warszawę. Sama Łódź – stolica Polski centralnej kojarzy się raczej z przemysłem czy też oświatą (Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Łódzki), niektórzy pewnie jeszcze słyszeli o Manufakturze. Tymczasem Łódź ma bardzo bogatą historię i na pewno nie należy jej omijać na mapie:) Dziś jednak nie o Łodzi będzie a o jej okolicach, do których odwiedzenia serdecznie Was zachęcam.

IMG_2387.JPG

Pamiętacie film „Akademia Pana Kleksa” i przepiękne piosenki dla dzieci z tego filmu. A wiecie gdzie film był kręcony? Jeśli nie, koniecznie musicie odwiedzić Nieborów. Zresztą powstały tam również zdjęcia do filmu „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”, a bardziej współcześnie pałac był rezydencją biskupa w polskim serialu „Ojciec Mateusz”.

W samym pałacu najbardziej urzekła mnie biblioteka oraz przepiękne kafle. Założona w 1881 roku przez Michała Piotra Radziwiłła manufaktura majoliki dostarczała do pałacu ozdobne piece kaflowe i ceramikę artystyczną, która z czasem utworzyła cenny zespół majoliki nieborowskiej. Pałac jest położony w przepięknym ogrodzie, można się tam zagubić w korytarzach zieleni niczym  Adaś Niezgódka.

IMG_2457.JPG

IMG_2461.JPG

IMG_2458.JPG

IMG_2467.JPG

Urzekły mnie również maleńkie ogródki, z których każdy był trochę inny-francuski, różany, warzywno-ziołowy oraz z zegarem słonecznym.

IMG_2505.JPG

 

IMG_2496.JPG

IMG_2498.JPG

IMG_2501.JPG

IMG_2497.JPG

Niedaleko Nieborowa położona jest Arkadia, gdzie możecie zwiedzić ogród Heleny Radziwiłłówny. W latach 70. XVIII wieku dotarł do Polski nowy styl ogrodowy zwany angielskim. Styl angielski przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, które mogliście zobaczyć w Nieborowie. Styl ten jest bogaty w symbole, nawiązuje do antyku (np. akwedukty), średniowiecza (sztuczne ruiny), życia wiejskiego. Ogrody angielskie żyją trochę własnym życiem, nie są tak dopieszczone jak ogrody w stylu francuskim.

IMG_2398

IMG_2376.JPG

Dla spragnionych odpoczynku Polska Centralna proponuje termy w Uniejowie. Baseny kryte oraz odkryte, możecie kąpać się na powietrzu nawet zimą:)

Termy Uniejów [link]

…a po kąpielach możecie udać się na pyszny obiad na zamku🙂

IMG_2519.JPG

IMG_2522.JPG

IMG_2524.JPG

To jeszcze nie wszystko, dla spragnionych uroków polskiej wsi w Uniejowie czeka również skansen🙂

IMG_2532.JPG

IMG_2539.JPG

Warto również odwiedzić po drodze do Uniejowa Borysew i urządzić sobie małe safari:) Białe lwy zachwycą Wasze dzieci:)

Borysew [link].

IMG_2543.JPG

Niedaleko Łodzi warto zobaczyć zamek w Łęczycy (który nawiedza słynny diabeł Boruta), kolegiatę z XIIw. w  Tumie oraz  skansen etnograficzny Ziemi Łęczyckiej.

IMG_2770.JPGIMG_2725.JPG

IMG_2758.JPG

Na wiosnę szczególnie pięknym miejscem na wycieczkę jest arboretum w Rogowie, gdzie możecie podziwiać przepiękne rododendrony i magnolie, latem zaś kolorowe nenufary. Przy okazji możecie przejechać się również koleją wąskotorową.

IMG_3275.JPG

IMG_3339.JPG

IMG_3360.JPG

IMG_3307.JPG

IMG_3285.JPG

IMG_0922.JPG

IMG_0988.JPG

IMG_0987.JPG

Mam nadzieję, że w tym poście udało mi się Was przekonać, że warto odwiedzić Centralną Polskę i warto zwiedzać swoje najbliższe okolice. Polska jest naprawdę piękna🙂

2 myśli w temacie “Polska centralna- czy jest tam co zwiedzać?

  1. czarrnaodkuchni pisze:

    Piękne zdjęcia 😀 i wspaniałe podróże 🙂 Ja jestem Łodzianką z importu od 12 lat ale samo miasto i okolice też uważam za atrakcyjne 🙂
    Nieborów i Arkadę zwiedzałam dawno temu, przez Uniejów tylko przejeżdżałam, Borysew odwiedziliśmy niedawno, Arboretum również, piękne miejsca 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s