„Jeśli chcesz być kimś, to bądź sobą…”

IMG_1592.JPG

Dzisiaj naszła mnie taka refleksja, że mimo posiadania wielu rzeczy czy umiejętności ludzie nie są szczęśliwi. Czasem i mnie zdarza się zapytać, dlaczego nie mogę żyć lepiej, dlaczego ten czy tamten mają więcej? Porównywanie się z innymi  jest chyba niestety wpisane w naszą naturę. Zawsze wtedy kiedy w moje głowie kłębią się takie myśli stawiam sobie jednak pytanie…

serio chciałabyś być na miejscu tej osoby, być nią? (nie tylko w tej jednej sytuacji, ale zawsze…jeśli już chcesz się porównywać to zrób to uczciwie, biorąc każdy aspekt życia pod uwagę)

Przypominam sobie też pewne zdanie, dość wymowne:

„Narzekałem, że nie mam butów, dopóki nie spotkałem człowieka, który nie miał stóp” (James Matthew Barrie).

Wtedy dochodzi do mnie, że przecież w moim życiu nie jest tak źle, jestem zdrowa a to znaczy, że mam ręce i nogi aby walczyć o swoje marzenia (są  zresztą i tacy, którzy ich nie mają a mimo to marzenia realizują… tu polecam piękną książkę, którą dostałam w prezencie od mojej bratowej- „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” Nick Vujicic).

IMG_1501

Uświadamiam też sobie, że przecież moje marzenia są zupełnie inne niż ludzi, z którymi się porównuję. Ukształtowały nas inne doświadczenia czasem wynikające z różnicy wieku, czasem ze środowiska, w którym przebywaliśmy, z kontaktów z ludźmi jakich spotkaliśmy.

Jeśli zaakceptujesz siebie to uwierz będziesz  najlepszą wersją siebie jaką możesz być.

Porównując się z inną osobą ustawiamy się w pewnym szeregu – lepszy, gorszy, ten za mną, ten przede mną. To taka trochę pułapka umysłu, chcesz poczuć się ważniejszy, lepszy, ale na końcu i tak czujesz się gorzej – to proste zawsze będą bogatsi, piękniejsi, bardziej inteligentni czy zaradni życiowo niż Ty i działa to też w drugą stronę, zawsze będzie ktoś słabszy. Twoja samoocena przestaje w tym momencie zależeć od tego jak Ty się czujesz sam ze sobą, czy realizujesz swoje plany, marzenia, potrzeby, czy masz to co daje Ci spokój, bezpieczeństwo ale od tego co mają inni, jacy są i co robią. Jeśli porównujesz się z innymi tracisz motywację do działania, zamiast robić to w czym jesteś dobry robisz to co ktoś inny, ale niestety bez sukcesów.

Stajesz się kopią tej osoby…marną kopią, bo Twoją siłą napędową nie jest umysł i serce ale rywalizacja o to, który będę w kolejce, czy zajmę lepszą lokatę niż mój rywal.

Jeśli jednak wsłuchasz się w siebie poczujesz, że jesteś najlepszą układanką jaka może być, że wszystkie puzzle do siebie pasują, to nie musi być dziś, to może stać się za miesiąc, rok, nawet kilka lat. Musisz poczuć, że tylko będąc sobą jesteś w stanie uwolnić swoją kreatywność, swoją oryginalność i nie ważne jak wypadasz na tle innych, ważne jak wypadasz sam dla siebie.

Zacznij żyć naprawdę

IMG_1588

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s