Slow life…zwolnij i zacznij żyć!

Zapewne wielu z Was słyszało o idei Slow Life, a może nawet częściej o Slow Food. Obie organizacje to taka odpowiedź na dzisiejsze zawrotne tempo życia. Cała idea narodziła się we Włoszech dokładnie 30 lat temu. Architekt Carlo Petrini zaprotestował w 1986 roku przeciwko uruchomieniu restauracji McDonald w sąsiedztwie Hiszpańskich schodów w Rzymie, wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie aby zrozumieć Jego postawę.

źródło:http://www.ernesto-travel.pl

Petrini postanowił założyć organizację non-profit, które będzie wspierała regionalnych producentów żywności, szczególnie żywności tradycyjnej i zdrowej oraz promowała odkrywanie nowych smaków. Slow food to jednak nie tylko pyszne, zdrowe jedzenie ale też chwile, które spędzamy z najbliższymi bez pośpiechu, bez telewizora i telefonu przy uchu, bez przegryzania w biegu, przy ciekawie udekorowanym stole. Slow food to celebrowanie chwili, to dostrzeganie  detali i przywiązanie do tradycji. Posiłek nie musi być skomplikowany, ale ile frajdy sprawia nam gdy możemy go zjeść na świeżym powietrzu latem, delektować się smakiem i zapachem potrawy, na spokojnie porozmawiać. Symbolem Slow Food jest ślimak, którego powolność stoi  w opozycji do pędzącego świata. Żywność Slow Food powinna być nisko przetworzona, bez konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, nie dopuszcza się smażenia czy miksowania, najlepiej aby była przygotowana z ekologicznych upraw. Przygotowanie  potrawy zgodnie z tymi zasadami może być więc nie lada wyczynem, dlatego ja wybieram z tej filozofii to co najbardziej mi się podoba- posiłki w spokojnej atmosferze, bez podjadania przed TV, zrobione na tyle zdrowo na ile jest to możliwe, tak aby było smacznie, kolorowo, oryginalnie. Na liście polskich produktów typu slow food znalazł się oczywiście oscypek, żywe niepasteryzowane piwo, chleb razowy, żur staropolski,  ciasteczka florentynki, więcej produktów, do których spróbowania namawiam znajdziecie tu polska strona Slow Food

slow food

 

Kontynuacją dla Slow Food stał się ruch Slow Life. Tym razem przenosimy się do Norwegii, gdzie Geir Berthelsen założył The World Institute of Slowness, czyli Światowy Instytut Powolności. Slow Life niekoniecznie namawia do tego by żyć wolno, są ludzie którzy uwielbiają robić 5 rzeczy na raz i są szczęśliwi. Slow life namawia aby żyć uważniej, żyć w równowadze ze sobą, znaleźć chwilę na refleksję, na spotkanie z przyjaciółmi, na swoje pasje. Poniżej zamieszczam 5 przykazań Slow Life, które chyba najlepiej oddają ideę tego ruchu.

5 przykazań Slow Life:

1. Zwolnij – w ciągłym pędzie nie dostrzeżesz otaczającego cię piękna.
2. Pielęgnuj relacje z drugim człowiekiem – nie te płytkie, narzucone przez konwenans, lecz głębokie relacje z najbliższymi tobie ludźmi.
3. Postaw na duchowość – wzbogacaj swoje życie, kontempluj przyrodę i sztukę, celebruj posiłki, poświeć czas na swoje hobby.
4. Naucz się żyć świadomie – nie pozwól by stereotypy i przymus ciągłego podnoszenia poprzeczki przesłoniły to, co dla ciebie najcenniejsze.
5. Określ swoje priorytety – zastanów się, co jest w twoim życiu najważniejsze i skup na tym swoją energię.”

W 1999 roku we Włoszech powstał jeszcze jeden ruch Cittàslow (dosłownie: „powolne miasto”), którego celem jest wspieranie różnorodności kulturalnej, ochrona środowiska i poprawa jakości życia w miastach. Członkostwo w Cittàslow dostępne jest dla miast o populacji poniżej 50 tys. mieszkańców, które popierają i wdrażają cele Cittàslow. Ruch został zapoczątkowany w Toskanii, gdzie preferowana jest turystyka zrównoważona. W Polsce również możecie odwiedzić miasta zrzeszone w Międzynarodowej Sieci Miast dobrego życia, należą do nich między innymi Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Olsztynek, Ryn, więcej propozycji do zwiedzenia znajdziecie tutaj cittaslow Polska

cittaslow

Na koniec polecam książkę, która daje wskazówki jak zwolnić i rozpoznać to co nas cieszy. Tytuł książki jest bardzo wymowny- Calm (czyli spokój), a autorem jest Michael Acton Smith.

IMG_2775

Książka pięknie wydana, bajecznie kolorowa, zachęca do kreatywności, do czerpania przyjemności z dnia codziennego. Książka podzielona jest na 8 części- natura, sen, podróże, relacje z innymi, praca, dzieci, kreatywność i jedzenie, można ją otworzyć na dowolnej stronie, można czytać od początku strona po stronie. Pomysły, które tam znajdziecie aby uspokoić umysł to między innymi spacer donikąd, zmiana drogi do pracy, zbadanie koloru morza, relaksujące ćwiczenia na koniec dnia i wiele wiele innych:)

IMG_2776

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s